بلاگ

مشکل رایج دندان و درمان

مشکل رایج دندان و درمان

مشکل رایج دندان و درمان

پوسیدگی دندان به‌عنوان پوسیدگی دندان یا حفره دندان نیز شناخته می‌شود. این شایع‌ترین مشکل دندانی است که دندان‌پزشکان در بیماران مشاهده می‌کنند. عملاً هر فردی در مقطعی از زندگی خود پوسیدگی دندان را تجربه کرده است.

پوسیدگی دندان زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها لایه‌ای به نام پلاک را روی سطح دندان تشکیل دهند. باکتری‌ها از قندهای موجود در غذا اسید تولید می‌کنند. اسیدها مینای دندان یا لایه بیرونی دندان را از بین می‌برند و برای همیشه به آن آسیب می‌رسانند. سپس اسیدها روی لایه نرم‌تر عاج زیر مینا شروع به کار می‌کنند.

این شکستگی دندان می‌تواند منجر به ایجاد حفره یا سوراخ در دندان شما شود. همچنین می‌تواند باعث دندان‌درد شود، ازجمله درد هنگام خوردن و نوشیدن چیزهای گرم، سرد یا شیرین.

 

سایر علائم پوسیدگی دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

بوی بددهان

لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای روی دندان‌های شما

طعم ناخوشایند در دهان شما

مراقبت از دندان با ارزیابی میزان پوسیدگی دندان شما و توصیه یک اقدام شروع می‌شود. این ممکن است شامل پر کردن، تاج یا کانال ریشه باشد. گزینه انتخاب‌شده ممکن است کشیدن و به دنبال آن ایمپلنت دندان یا پروتز باشد.

 

شما می‌توانید با مسواک زدن منظم (دو بار در روز) و نخ دندان کشیدن به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کنید. همچنین، به‌طور منظم از دندان‌پزشک خود معاینه شوید تا پلاک از روی دندان‌هایتان پاک شود.

مشکل رایج دندان و درمان

مشکل رایج دندان و درمان

بیماری لثه

ژنژیویت مرحله اولیه و شکل خفیف بیماری لثه یا پریودنتال است. این‌یک عفونت باکتریایی است که در اثر تجمع پلاک ایجاد می‌شود. علائم شایع لثه‌هایی هستند که قرمز، متورم شده و به‌راحتی خونریزی می‌کنند. همچنین ممکن است بوی بددهان و دندان‌های حساسی را تجربه کنید که هنگام جویدن درد می‌کنند.

سایر عوامل خطر عبارت‌اند از مصرف دخانیات، بارداری و دیابت.

 

مهم است که توجه داشته باشید که التهاب لثه می‌تواند بدون درد باشد و به همین دلیل، ممکن است متوجه آن نشوید. این باعث می‌شود معاینه منظم دندان‌ها ایده خوبی باشد.

مشکل رایج دندان و درمان

مشکل رایج دندان و درمان

لثه را می‌توان با تمیز کردن کامل توسط متخصص بهداشت دندان درمان کرد. برای جلوگیری از بازگشت آن، باید دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را تمرین کنید.

 

پریودنتیت

در صورت عدم درمان، ژنژیویت می‌تواند به شکل شدیدتری از بیماری لثه به نام پریودنتیت تبدیل شود. این زمانی است که پاکت‌های لثه عفونی می‌شوند. این می‌تواند منجر به آسیب به استخوان و بافت نگهدارنده دندان‌ها شود، زیرا آنها نیز عفونی می‌شوند.

مشکل رایج دندان و درمان

مشکل رایج دندان و درمان

 

همچنین می‌تواند منجر شود

 

کوچک شدن و عقب نشینی لثه‌ها

لق شدن دندان‌های دائمی

تغییر در نیش

طعم ناخوشایند در دهان شما

بوی بد دهان مداوم

علاوه بر این، پریودنتیت می‌تواند یک پاسخ التهابی در سراسر بدن شما ایجاد کند.

 

مراقبت‌های دندانی برای پریودنتیت شامل آنتی بیوتیک های موضعی برای درمان عفونت یا ارجاع به پریودنتیست – متخصص بیماری‌های لثه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.